Komunitní centrum MoJa (projekt ukončen k 31. 12. 2023)

Registrační číslo:CZ.07.3.63/0.0/0.0/20_077/0001802
Zaměření projektu:Činnost Komunitního centra MoJa bude zaměřena na předcházení sociálnímu vyloučení osob se zdravotním postižením (konkrétně osob se sluch. postižením a osob se sluch. postižením s kombinovanou vadou) a posilování místní soc. soudržnosti prostřednictvím různorodých aktivit.
Žadatel:Česká unie neslyšících, z.ú.

Doba realizace projektu 1. 1. 2022 do 31. 12. 2023

Místo realizace projektu: Česká unie neslyšících, z.ú., Havlíčkova 4, 110 00 Praha 1

Kontakt: marketa.henzlova@cun.cz

Tento projekt je podpořen Evropskou unií z prostředků Operačního programu Praha – pól růstu

Zprávy z realizace projektu:

1. Zahájení komunitního centra MoJa

V březnu 2022 zahájilo činnost nové Komunitní centrum MoJa v Havlíčkové 4, Praha 1. Tento projekt je podporovaný Evropským sociálním fondem a založila ho Česká unie neslyšících z.ú.. Ideou pro vznik komunitního centra bylo vytvoření prostoru pro konání nejrůznějších aktivit (vzdělávacích, pohybových a volnočasových) pro osoby se sluchovým postižením a osoby se sluchovým postižením s kombinovanou vadou. KC MoJa je otevřeno pro všechny zájemce po e-mailové domluvě.

Můžete se přihlásit na kurzy šití, kreativní dílny, kurz počítačové grafiky nebo lekce jógy, a to vše v českém znakovém jazyce. Od října 2022 začínají kreativní dílny, ve kterých si můžete mimo jiné vyrobit mýdla, svíčky, podzimní nebo adventní věnec. Máte zájem o počítačovou grafiku a nevíte, jak začít? Pro všechny, které zajímá svět sociálních médií, máme připravený kurz grafiky. Pomůžeme vám s důležitými základy, abyste se stali hvězdami internetu. Pro maminky s malými dětmi je zajištěno hlídání přímo v komunitním centru.

Pokud máte rádi vycházky a chtěli byste poznat nová krásná místa v Praze, můžete se s námi projít každou středu. Pro zájemce o celodenní turistiku máme připraveny výlety o víkendu, vždy jednou za měsíc. Na všechny akce zajišťujeme doprovod asistentky pro lidi s omezenou pohyblivostí.

Doporučujeme sledovat Facebook KC MoJa, kde najdete aktuální informace:

https://www.facebook.com/MOJAKomunitnicentrum

Své dotazy nebo přihlášky můžete zasílat také mailem:

marketa.henzlova@cun.cz       daniel.skrip@cun.cz

 • 2. Aktivity KC MoJa

Jsme místem pro setkávání neslyšících z Prahy, kde probíhají zábavné, vzdělávací i sportovní aktivity. Najdete nás v Havlíčkové 4 na Praze 1.

Uvědomujeme si, že každý z vás je jiný, má jiné potřeby a nároky. Proto vybíráme kurzy tak, aby byly vhodné jak pro mladé, tak pro seniory. Myslíme také na lidi s kombinovaným postižením, kterým je k dispozici asistentka. Činnosti, kterým se centrum věnuje je v rukou našich návštěvníků. Můžete se zde vzdělávat, komunikovat, ale také sdílet své nápady na aktivity, které vám v Praze chybí.

Ve čtvrtek můžete navštěvovat hned tři kurzy – šití na šicím stroji či ručně, český jazyk pro neslyšící a kurzy jógy. Šití vede Lucie, neslyšící lektorka, která je zapálená do všech rukodělných prací. Moc ráda  

Aktivity v KC MoJa

 • Grafika pro začátečníky v pondělí
 • Vycházky ve středu dopoledne Poznávání Prahy
 • Kurz šití na šicím stroji vždy ve čtvrtek dopoledne
 • Kurz českého jazyka – porozumění ve čtvrtek od 11 hodin
 • Lekce jógy v ČZJ – čtvrtek ve 14.30
 • Nepravidelné aktivity – organizujeme přednášky v pátek jednou za měsíc
 • Víkendové celodenní výlety v okolí Prahy – nejbližší termín je v sobotu 8.října na Kokořín.
 • 3.Poznávání Prahy s Danielem

Každou středu se můžete těšit na pravidelné vycházky Poznávání Prahy, ve kterých průvodce Daniel Škrip představuje známé i neznámé části Prahy přímo ve znakovém jazyce. Procházky jsou na různá témata – od historických částí Prahy, jako jsou například Holešovice nebo Žižkov, přes vybrané úseky (v srpnu proběhly dvě vycházky v okolí Vltavy, změřili jsme se hlavně na mosty a veřejná prostranství), po architektonické styly (funkcionalismus, kubismus, brutalismus nebo secese). Ke každé procházce patří historický úvod o dané části Prahy, ukázky nejvýznamnějších architektonických skvostů a pro každého zájemce si průvodce připravil propracovanou brožurku, která mu pomáhá se zorientovat ve výkladu.

 • 4. Jóga v českém znakovém jazyce

Každý čtvrtek odpoledne na vás v KC MOJA čeká Kristýna, lektorka relaxační jógy ve znakovém jazyce. Je jedno jestli jste aktivní senior nebo mladík se zkrácenými svaly, jóga je pro všechny a je to zábava, u které vypnete všechny své myšlenky, zapomenete na starosti běžného dne a zrelaxujete se. Kristýna si na každou lekci připravuje novou sestavu pozic a všechny pokyny přizpůsobuje neslyšícím zájemcům, takže se nemusíte bát nějaké komunikační bariéry (Kristýna ovládá znakový jazyk na výborné úrovni).   

 • 5. Podzimní Praha

V říjnu jsme se v rámci Poznávání Prahy byli podívat v centru Prahy na budovy v kubistickém a funkcionalistickém stylu. Málokdo ví kolik krásných budov se v centru nachází a často kolem nich bezmyšlenkovitě chodíme. My jsme se na ně šli podívat hezky zblízka. 

 • 6. Představení KC MoJa Cesty Prahou na události Mluvicí ruce

Naše komunitní centrum se představilo na festivalu Mluvící ruce. Nestihli jste to? Nevadí, tady je pár fotek.

 • 7. Kurzy základů Mezinárodního znakového systému

Od poloviny listopadu probíhají kurzy Mezinárodního znakového systému.

 • 8. Prosinec a listopad v našem komunitním centru

Poslední dva měsíce letošního roku byly nabité skvělými aktivitami. Zúčastnili jsme se workshopu linorytu ve Skautském institutu, vyráběli jsme svíčky a i nadále u nás probíhaly kurzy českého jazyka. 

 • 9. Zakončení projektu

Komunitní centrum MoJa k 31.12. 2023 úspěšně zakončilo dvouletý projekt. Byl to skvělý čas plný smíchu, nových dovedností a nezapomenutelných zážitků. Děkujeme vám všem za vaši energii, účast a přátelství!  Ať žijí naše společné vzpomínky🤗💙