Redakce UNIE

Anna Pulkrabová – vedoucí redakce

Narodila jsem se v Praze a část dětství strávila na jihu Čech, odkud pochází moji rodiče. S bratry nás vždy vedli mimo jiné k lásce k přírodě, což mi zůstalo dodnes. Ráda se toulám krajinou, buď s krosnou nebo na koních. Baví mě kontrast klidné přírody a rušné Prahy, kde si naopak užívám kulturního života. Zhruba od patnácti let se věnuji práci s dětmi a mládeží. Začínala jsem jako instruktorka na dětských táborech a později vystudovala pedagogickou fakultu na Karlově Univerzitě. Své zaměření jsem se rozhodla skloubit s mou vášní pro cestování a proto učím jazyky. Nejraději cestuji na divoko a spíše než plnění itineráře mě zajímá jak si žijí místní obyvatelé. Můj batoh se za poslední roky docela zmenšil, ale knížku, skicák a hudbu v něm najdete vždycky. Se středně těžkou nedoslýchavostí jsem se narodila. Většinu života jsem strávila se slyšícími a díky Unii teď poznávám více i svět neslyšících/nedoslýchavých.

Bc. Jan Semerád – šéfredaktor

Původem jsem rodilý Pražák, který se do Prahy vrátil po 8 letech studia vysokých škol na Moravě. Vystudoval jsem bakalářský obor Ekologická a evoluční biologie a jen těsně se mi nakonec nepodařilo dokončit druhý bakalářský obor Aplikovaná tělesná výchova. Vzdělání si chci časem v budoucnosti doplnit, ale nyní se chci věnovat práci a svému soukromému životu 🙂. V redakci pracuji jako šéfredaktor od srpna 2022, hledal jsem v Praze místo, kde můžu uplatnit svoje dovednosti a pozice šéfredaktora mi přišla zajímavá. Chtěl jsem také získat zpátky ztracené kontakty na Neslyšící v Praze. Ve svém volném čase vedu skautský oddíl neslyšících Potkani, organizuji výpravy, tábory, starám se o děti a dohlížím na rozvoj oddílu. Téměř veškerý zbylý volný čas mi zabírají tréninky a závody v orientačním běhu, kde jsem členem reprezentace neslyšících, účastnil jsem se Deaflympiády v Brazílii v roce 2022 a dalších mezinárodních závodů (ME, MS atd.). Mám rád pohyb, ale zároveň rád čtu knížky a hraji počítačové hry.

Mgr. et. Bc. Iva Hay Tetauerová – zástupkyně šéfredaktora

V ČUN jsem pracovala již dříve jako šéfredaktorka časopisu UNIE (v letech 2005-2006), nyní pracuji v redakci UNIE jako redaktorka, a v SAS jako lektorka anglického jazyka pro neslyšící a vedu výtvarnou dílnu. Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, dvojobor Speciální pedagogika – výtvarná výchova a na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze obor Čeština v komunikaci neslyšících. Mám zkušenosti s životem v Anglii, kde jsem v rámci výměnného projektu studovala na univerzitě ve Wolverhamptonu, obor ilustrace pro děti a mládež, ilustrace do časopisů, BSL (British Sign Language = Britský znakový jazyk) a angličtinu. V současné době studuji doktorský program Didaktiky výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Od malička mne fascinoval svět knížek a ilustrací, které mne ke čtení motivovaly a inspirovaly k samotné výtvarné tvorbě. Příležitostně vystavuji své malby na národních nebo mezinárodních festivalech Neslyšících a svými ilustracemi přispívám do časopisů nebo různých projektů pro Neslyšící.

Mgr. Eva Vavříková – redaktorka

Narodila jsem se a žiji v Praze. Od narození mám na jednom uchu velmi těžkou nedoslýchavost, na druhém zbytky sluchu. Jsem uživatelkou kochleárního implantátu.
Vystudovala jsem obor Informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byla jsem zaměstnána v archivu Mapové sbírky. Zde jsem se podílela na zpracovávání a zpřístupňování historických i současných map.
Od srpna 2022 pracuji jako redaktorka časopisu Unie. Jsem v redakci nadšená a baví mě to tady.
S mým báječným manželem vychovávám tři syny – s nejmladším jsem ještě na rodičovské dovolené. Ráda cestuji, poznávám různé země a jejich kulturu a zajímám se také o historii.
A s celou rodinou podnikáme různé akce, setkání s přáteli, výlety, turistika apod. Lyžování patří mezi moje oblíbené sportovní koníčky. Baví mě také četba knih, ke které, doufám, se vrátím, až budu mít více času 🙂

Bc. Jan Panský  – redaktor

Jsem z Moravy, konkrétně z rovinaté Hané. Byť je má rodná hrouda spíše rodnou plackou a nedám na ni dopustit, jsem i milovník kopců a hor. Už během střední školy jsem v zimě byl nejraději v Jeseníkách. Studoval jsem Aplikovanou tělesnou výchovu na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého. Během studií se mi povedlo dělat čest ČR na Deaflympiádě v Itálii v alpském lyžování. Lyžování je mou velkou láskou a dává mi pomyslná křídla. Byť se považuji za introverta, baví mě práce s lidmi a s dětmi. V roce 2023 jsem začal učit jako speciální pedagog na ZŠ v Tršicích u Olomouce. Aktivní činnost ve skautském oddíle je mi dobrou průpravou, stejně jako zahraniční pobyt na Erasmu+ v Izraeli, kde jsem pracoval s malými dětmi i se seniory.

V posledních letech se sbližuji s komunitou n/Neslyšících, skauting byl prvním výrazným krokem a věřím, že zde v UNII to bude další výrazný krok.

Karolína Peroutková – redaktorka

Pocházím z pocházím z jihovýchodního Slovácka na Moravě, ale žiju v Mníšku pod Brdy, kde s manželem vychováváme dvě dcery.

Mám ráda příběhy, v knihách, i ty, které se snažím vyprátrat při své práci redaktorky.  

Působím také v redakci Katolického týdeníku. Ráda píšu o tématech týkající se rodiny, mezigeneračních vztahů.

Také jsem ráda mezi dětmi, působím jako pedagog ve Filmovém kroužku ZUŠ Řevnice.

Klára Zaoralová  – redaktorka

Jmenuji se Klára Zaoralová. Narodila jsem se v Praze, chodila jsem do školy v Radlicích, a ve třetí třídě jsem přestoupila do školy v Ječné. Střední průmyslovou školu se zaměřením počítačové systémy ve Valašském Meziříčí jsem odmaturovala v roce 2007, a vysokou pedagogickou školu v Brně jsem nedokončila. Nejkrásnější dětství jsem prožila mezi koňmi, lásku ke koním jsem sdělila po mamince. Přivdala jsem se do nádherné vsi na Moravě, jsem hrdou manželkou a matkou tří dětí. Od roku 2018 působím jako lektorka znakového jazyka, nyní v Kroměříži a ještě jako redaktorka časopisu Unie. Jsem ráda obklopená rodinou, zvířaty a přírodou. Mé záliby patří čtení knih, sledování filmů a seriálů, chození procházky se psem a pokecání s přáteli. Jednou za čas se moc ráda vyrazím do hor s pohorkami a batohem. Zajímám se o vše možné, např. o vztazích, lidech, celebritách, zvířatech, přírodě a o zdravé výživě.

Kateřina Hrabětová – jazyková korektorka

Na FF UK v Praze jsem nejdřív vystudovala bohemistiku a angličtinu pro překlad a tlumočení a nakonec jsem k tomu neplánovaně přidala i ČNES. Každý z těch oborů mi něco dal a v něčem mě bavil, a tak se snažím je i v rámci práce co nejvíce propojovat. A docela se mi to daří – kromě toho, že pracuji jako tlumočnice ČZJ (hlavně online), dělám také korektury knížek, ale už jsem si třeba vyzkoušela i výuku češtiny pro neslyšící. To, že mě baví číst nebo učit se cizí jazyky, už asi nikoho nepřekvapí, ráda také peču a ochotně rozdávám tipy na skvělá divadelní představení nebo dobré kavárny v Praze.

Petra Tůmová – grafička

Jmenuji se Petra Tůmová, pro Unii pracuji necelý rok, práce mě moc baví, je pestrá a kreativní a i lidé v Unii, s kterými jsem se zatím setkala jsou velmi sympatičtí. Pracuji také s dětmi v družině, v atelieru Sýpka na Buštěhradě pořádáme malířské workshopy, příměstské tábory, kurzy pro děti i dospělé. Jsem také členkou spolku Art a Craft mozaika, ve volném čase maluji, tvořím mozaiky.

Martin Jarůšek – kamera, střih, focení a tisk časopisu Unie

Jmenuji se Martin Jarůšek a v České unii neslyšících jsem zaměstnán od roku 2017, zajišťuji a zpracovávám zde videa a fotografie. Pár řádek o mně: svým slyšícím rodičům jsem se narodil jako těžce nedoslýchavý, dodnes využívám sluchadla. Předškolní vzdělávání a základní školu jsem absolvoval v pražských Radlicích a poté jsem se vyučil čalouníkem. Po vyučení jsem několik let pracoval ve svém oboru, ale potom jsem to zkusil v reklamní branži jako polygrafický pracovník. V této oblasti jsem pak v průběhu osmi let vystřídal tři různé firmy. Rád sportuji, baví mě především bowling, klasický i stolní tenis, badminton, volejbal, fotbal nebo plavání.

Aneta Eleonora Braunová – figurantka

Narodila jsem se ve Valašském Meziříčí. Jsem od narození neslyšící. Mám neslyšící rodiče a mladšího bratra.
Chodila jsem do mateřské a základní školy pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí. V květnu 2022 jsem odmaturovala na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze obor užitá malba. Aktuálně studuji Vyšší odbornou školu, opět obor malby.
Miluji kočky a v budoucnu bych si jednu chtěla pořídit. Volný čas nejraději trávím čtením detektivek, sledováním komedií nebo malováním obrazů. V současné době dělám v časopis UNIE supervizi a figurantku.

Eva Kastner – figurantka

Jako rodačka z Brna, která nyní žije s rodinou v Severních Čechách stále miluji jihomoravskou krajinu a jejich úžasné tradice jako jsou hody, moravské koláče, výroba vína, burčáku a slivovice. Abych napsala něco o sobě, odmaturovala jsem na střední pedagogické škole v Hradci Králové, poté jsem se vrátila do Brna a vystudovala pedagogickou fakultu. Pak jsem ale otěhotněla a dala jsem přednost rodině před školou, kterou jsem tak nedokončila, ale dodnes toho nelituji 🙂. Jihomoravský kraj má jednu nevýhodu a zároveň je jedinečný tím, že jako jediný kraj v České republice je na hranici České republiky a zároveň jeho hranici s okolními zeměmi netvoří žádné pohoří. Na hranicích se sousedními kraji jsou alespoň Bílé Karpaty a Národní park Podyjí. Tuto jedinečnost na Jihomoravském kraji miluji. Jsem milující matkou tří slyšících dětí, se kterými společně s milovaným manželem komunikujeme českým znakovým jazykem. Jsem hrdá na svou identitu jako neslyšící žena s mateřským jazykem, kterým je český znakový jazyk. Mezi mé záliby patří zdravý životní styl, zajímám se o zdravou výživu se zaměřením na rostlinné produkty, zelenou přírodu a ekologii. Ráda také pěstuji o svou přírodní zahradu ve stylu permakultury.

Jan Šimůnek – supervizor

Jmenuji se Jan Šimůnek a jsem od narození neslyšící. Kontroluji projevy
ve znakovém jazyce (supervizor) pro video články do časopisu UNIE.  V
současné době studuji obor Čeština v komunikaci neslyšících na
Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Občas také dělám
dobrovolníka v organizaci pro mladé neslyšící Czech Deaf Youth. Rád
sportuji a cestuji.

Barbora Flusserová – administrativní pracovník

Jmenuji se Barbora Flusserová, narodila jsem se s Usherovým syndromem 1. typu, takže nejen špatně vidím, ale i neslyším. Vyrostla jsem ve slyšící rodině a s rodinou i žiji v malém městě kousek od Prahy. Vystudovala jsem Střední zdravotnickou školu pro sluchově postižené v Radlicích, obor Asistent zubního technika. Téměř čtyři roky jsem byla s dítětem na rodičovské dovolené a nyní jsem svobodná matka. Od května 2018 pracuji na pozici administrativního pracovníka v redakčním týmu UNIE. Mezi moje záliby patří kresba, pěší turistika, četba, háčkování a cestování. Svůj volný čas nejraději trávím s rodinou a také s dobrými přáteli.