Naši pracovníci

Anna Pulkrabová – vedoucí redakce

Narodila jsem se v Praze a část dětství strávila na jihu Čech, odkud pochází moji rodiče. S bratry nás vždy vedli mimo jiné k lásce k přírodě, což mi zůstalo dodnes. Ráda se toulám krajinou, buď s krosnou nebo na koních. Baví mě kontrast klidné přírody a rušné Prahy, kde si naopak užívám kulturního života. Zhruba od patnácti let se věnuji práci s dětmi a mládeží. Začínala jsem jako instruktorka na dětských táborech a později vystudovala pedagogickou fakultu na Karlově Univerzitě. Své zaměření jsem se rozhodla skloubit s mou vášní pro cestování a proto učím jazyky. Nejraději cestuji na divoko a spíše než plnění itineráře mě zajímá jak si žijí místní obyvatelé. Můj batoh se za poslední roky docela zmenšil, ale knížku, skicák a hudbu v něm najdete vždycky. Se středně těžkou nedoslýchavostí jsem se narodila. Většinu života jsem strávila se slyšícími a díky Unii teď poznávám více i svět neslyšících/nedoslýchavých.

Bc. Jan Semerád – šéfredaktor

Původem jsem rodilý Pražák, který se do Prahy vrátil po 8 letech studia vysokých škol na Moravě. Vystudoval jsem bakalářský obor Ekologická a evoluční biologie a jen těsně se mi nakonec nepodařilo dokončit druhý bakalářský obor Aplikovaná tělesná výchova. Vzdělání si chci časem v budoucnosti doplnit, ale nyní se chci věnovat práci a svému soukromému životu 🙂. V redakci pracuji jako šéfredaktor od srpna 2022, hledal jsem v Praze místo, kde můžu uplatnit svoje dovednosti a pozice šéfredaktora mi přišla zajímavá. Chtěl jsem také získat zpátky ztracené kontakty na Neslyšící v Praze. Ve svém volném čase vedu skautský oddíl neslyšících Potkani, organizuji výpravy, tábory, starám se o děti a dohlížím na rozvoj oddílu. Téměř veškerý zbylý volný čas mi zabírají tréninky a závody v orientačním běhu, kde jsem členem reprezentace neslyšících, účastnil jsem se Deaflympiády v Brazílii v roce 2022 a dalších mezinárodních závodů (ME, MS atd.). Mám rád pohyb, ale zároveň rád čtu knížky a hraji počítačové hry.

Mgr. et. Bc. Iva Hay Tetauerová – zástupkyně šéfredaktora

V ČUN jsem pracovala již dříve jako šéfredaktorka časopisu UNIE (v letech 2005-2006), nyní pracuji v redakci UNIE jako redaktorka, a v SAS jako lektorka anglického jazyka pro neslyšící a vedu výtvarnou dílnu. Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, dvojobor Speciální pedagogika – výtvarná výchova a na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze obor Čeština v komunikaci neslyšících. Mám zkušenosti s životem v Anglii, kde jsem v rámci výměnného projektu studovala na univerzitě ve Wolverhamptonu, obor ilustrace pro děti a mládež, ilustrace do časopisů, BSL (British Sign Language = Britský znakový jazyk) a angličtinu. V současné době studuji doktorský program Didaktiky výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Od malička mne fascinoval svět knížek a ilustrací, které mne ke čtení motivovaly a inspirovaly k samotné výtvarné tvorbě. Příležitostně vystavuji své malby na národních nebo mezinárodních festivalech Neslyšících a svými ilustracemi přispívám do časopisů nebo různých projektů pro Neslyšící.

Mgr. Eva Vavříková – redaktorka

Narodila jsem se a žiji v Praze. Od narození mám na jednom uchu velmi těžkou nedoslýchavost, na druhém zbytky sluchu. Jsem uživatelkou kochleárního implantátu.
Vystudovala jsem obor Informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byla jsem zaměstnána v archivu Mapové sbírky. Zde jsem se podílela na zpracovávání a zpřístupňování historických i současných map.
Od srpna 2022 pracuji jako redaktorka časopisu Unie. Jsem v redakci nadšená a baví mě to tady.
S mým báječným manželem vychovávám tři syny – s nejmladším jsem ještě na rodičovské dovolené. Ráda cestuji, poznávám různé země a jejich kulturu a zajímám se také o historii.
A s celou rodinou podnikáme různé akce, setkání s přáteli, výlety, turistika apod. Lyžování patří mezi moje oblíbené sportovní koníčky. Baví mě také četba knih, ke které, doufám, se vrátím, až budu mít více času 🙂

Ing. Petr Bogner, MBA  – redaktor zahraniční rubriky

Narodil jsem se v kraji piva. Ano, jsem „ze z Plzně,“ jak by mnozí poznamenali, leč nikdy žádný Plzeňák. Prostředí mého dětství formovalo moji osobnost i záliby, a tak jsem se naučil mít rád – víno. Nedává to smysl? Nevadí, takový byl prostě někdy můj život.
Vystudoval jsem ekonomii, ale měl rád literaturu. Miloval jsem sport, ale jsem osoba se zdravotním postižením. Jsem spíše introvert, ale dlouhá léta jsem pracoval v obchodě. Mám rád svůj klid, ale několik let jsem se protloukal na cestách po Asii.
S příchodem do Unie najednou vše začalo dávat smysl. Ocitnul jsem s v kolektivu úžasných, inspirujících osobností a dělám práci, která mě doopravdy baví a dává smysl. Pevně věřím, že naše spolupráce bude dlouhodobá a moje přítomnost bude alespoň drobným přínosem pro kolegy i naše čtenáře.

Karolína Peroutková – redaktorka

Pocházím z pocházím z jihovýchodního Slovácka na Moravě, ale žiju v Mníšku pod Brdy, kde s manželem vychováváme dvě dcery.

Mám ráda příběhy, v knihách, i ty, které se snažím vyprátrat při své práci redaktorky.  

Působím také v redakci Katolického týdeníku. Ráda píšu o tématech týkající se rodiny, mezigeneračních vztahů.

Také jsem ráda mezi dětmi, působím jako pedagog ve Filmovém kroužku ZUŠ Řevnice.

Klára Zaoralová  – redaktorka

Jmenuji se Klára Zaoralová. Narodila jsem se v Praze, chodila jsem do školy v Radlicích, a ve třetí třídě jsem přestoupila do školy v Ječné. Střední průmyslovou školu se zaměřením počítačové systémy ve Valašském Meziříčí jsem odmaturovala v roce 2007, a vysokou pedagogickou školu v Brně jsem nedokončila. Nejkrásnější dětství jsem prožila mezi koňmi, lásku ke koním jsem sdělila po mamince. Přivdala jsem se do nádherné vsi na Moravě, jsem hrdou manželkou a matkou tří dětí. Od roku 2018 působím jako lektorka znakového jazyka, nyní v Kroměříži a ještě jako redaktorka časopisu Unie. Jsem ráda obklopená rodinou, zvířaty a přírodou. Mé záliby patří čtení knih, sledování filmů a seriálů, chození procházky se psem a pokecání s přáteli. Jednou za čas se moc ráda vyrazím do hor s pohorkami a batohem. Zajímám se o vše možné, např. o vztazích, lidech, celebritách, zvířatech, přírodě a o zdravé výživě.

Kateřina Hrabětová – jazyková korektorka

Na FF UK v Praze jsem nejdřív vystudovala bohemistiku a angličtinu pro překlad a tlumočení a nakonec jsem k tomu neplánovaně přidala i ČNES. Každý z těch oborů mi něco dal a v něčem mě bavil, a tak se snažím je i v rámci práce co nejvíce propojovat. A docela se mi to daří – kromě toho, že pracuji jako tlumočnice ČZJ (hlavně online), dělám také korektury knížek, ale už jsem si třeba vyzkoušela i výuku češtiny pro neslyšící. To, že mě baví číst nebo učit se cizí jazyky, už asi nikoho nepřekvapí, ráda také peču a ochotně rozdávám tipy na skvělá divadelní představení nebo dobré kavárny v Praze.

Petra Tůmová – grafička

Jmenuji se Petra Tůmová, pro Unii pracuji necelý rok, práce mě moc baví, je pestrá a kreativní a i lidé v Unii, s kterými jsem se zatím setkala jsou velmi sympatičtí. Pracuji také s dětmi v družině, v atelieru Sýpka na Buštěhradě pořádáme malířské workshopy, příměstské tábory, kurzy pro děti i dospělé. Jsem také členkou spolku Art a Craft mozaika, ve volném čase maluji, tvořím mozaiky.

Martin Jarůšek – kamera, střih, focení a tisk časopisu Unie

Jmenuji se Martin Jarůšek a v České unii neslyšících jsem zaměstnán od roku 2017, zajišťuji a zpracovávám zde videa a fotografie. Pár řádek o mně: svým slyšícím rodičům jsem se narodil jako těžce nedoslýchavý, dodnes využívám sluchadla. Předškolní vzdělávání a základní školu jsem absolvoval v pražských Radlicích a poté jsem se vyučil čalouníkem. Po vyučení jsem několik let pracoval ve svém oboru, ale potom jsem to zkusil v reklamní branži jako polygrafický pracovník. V této oblasti jsem pak v průběhu osmi let vystřídal tři různé firmy. Rád sportuji, baví mě především bowling, klasický i stolní tenis, badminton, volejbal, fotbal nebo plavání.

Aneta Eleonora Braunová – figurantka

Narodila jsem se ve Valašském Meziříčí. Jsem od narození neslyšící. Mám neslyšící rodiče a mladšího bratra.
Chodila jsem do mateřské a základní školy pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí. V květnu 2022 jsem odmaturovala na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze obor užitá malba. Aktuálně studuji Vyšší odbornou školu, opět obor malby.
Miluji kočky a v budoucnu bych si jednu chtěla pořídit. Volný čas nejraději trávím čtením detektivek, sledováním komedií nebo malováním obrazů. V současné době dělám v časopis UNIE supervizi a figurantku.

Eva Kastner – figurantka

Jako rodačka z Brna, která nyní žije s rodinou v Severních Čechách stále miluji jihomoravskou krajinu a jejich úžasné tradice jako jsou hody, moravské koláče, výroba vína, burčáku a slivovice. Abych napsala něco o sobě, odmaturovala jsem na střední pedagogické škole v Hradci Králové, poté jsem se vrátila do Brna a vystudovala pedagogickou fakultu. Pak jsem ale otěhotněla a dala jsem přednost rodině před školou, kterou jsem tak nedokončila, ale dodnes toho nelituji 🙂. Jihomoravský kraj má jednu nevýhodu a zároveň je jedinečný tím, že jako jediný kraj v České republice je na hranici České republiky a zároveň jeho hranici s okolními zeměmi netvoří žádné pohoří. Na hranicích se sousedními kraji jsou alespoň Bílé Karpaty a Národní park Podyjí. Tuto jedinečnost na Jihomoravském kraji miluji. Jsem milující matkou tří slyšících dětí, se kterými společně s milovaným manželem komunikujeme českým znakovým jazykem. Jsem hrdá na svou identitu jako neslyšící žena s mateřským jazykem, kterým je český znakový jazyk. Mezi mé záliby patří zdravý životní styl, zajímám se o zdravou výživu se zaměřením na rostlinné produkty, zelenou přírodu a ekologii. Ráda také pěstuji o svou přírodní zahradu ve stylu permakultury.

Jan Šimůnek – supervizor

Jmenuji se Jan Šimůnek a jsem od narození neslyšící. Kontroluji projevy
ve znakovém jazyce (supervizor) pro video články do časopisu UNIE.  V
současné době studuji obor Čeština v komunikaci neslyšících na
Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Občas také dělám
dobrovolníka v organizaci pro mladé neslyšící Czech Deaf Youth. Rád
sportuji a cestuji.

Barbora Flusserová – administrativní pracovník

Jmenuji se Barbora Flusserová, narodila jsem se s Usherovým syndromem 1. typu, takže nejen špatně vidím, ale i neslyším. Vyrostla jsem ve slyšící rodině a s rodinou i žiji v malém městě kousek od Prahy. Vystudovala jsem Střední zdravotnickou školu pro sluchově postižené v Radlicích, obor Asistent zubního technika. Téměř čtyři roky jsem byla s dítětem na rodičovské dovolené a nyní jsem svobodná matka. Od května 2018 pracuji na pozici administrativního pracovníka v redakčním týmu UNIE. Mezi moje záliby patří kresba, pěší turistika, četba, háčkování a cestování. Svůj volný čas nejraději trávím s rodinou a také s dobrými přáteli.

Vendulka Šírová – administrativní pracovník

Jmenuji se Vendulka Šírová, ale přátelé mi říkají Vendy. Mým slyšícím rodičům jsem se narodila úplně neslyšící. Od šesti let nosím kochleární implantát. Chodila jsem do základní školy v Liberci, pak jsem se vyučila v oboru cukrář na Střední škole pro neslyšící v Praze v Holečkově. Poté jsem vystudovala obor Předškolní a mimoškolní pedagogika na pětileté Střední škole pro neslyšící v Hradci Králové. Od roku 2019 pracuji jako lektorka znakového jazyka v České unii neslyšících v Praze a od srpna roku 2021 také jako administrativní pracovník v redakci časopisu Unie. S oblibou běhám, jezdím na kole a plavu. Věnuji se závodně bowlingu a občas si zahraji stolní tenis. Mám ráda cestování, výlety a procházky s přáteli či s partnerem.